Domácí chov hadů


            Novinky na webu:         Dodány nové reference        od spokojených majitelů.        Dále nové video z pořadu       Rady ptáka Loskutáka                                    

guttata

Elaphe Guttata Guttata

Chov těchto guttát není složitý.

Při dodržení jednoduchých pravidel není problém s jejich chovem a případným odchovem.

Český název: Užovka červená.
Velikost: V domácích podmínkách nepřesahuje cca 180 cm.
Velikost terária k chovu: Plně postačí velikost 80x40x40 cm.
Výskyt v přírodě: Volně se vyskytuje na jihu a jihovýchodě USA a v severovýchodním Mexiku.
Další fotografie ELAPHE GUTTATA GUTTATA

Z vlastních zkušeností mohu říci, že se jedná o naprosto nenáročného jedince, který nemá problém pokud si ho bereme do rukou.

Co musíme hlavně tomuto jedinci zabezpečit je terárium s dostatečnou teplotou a vlhkostí. Nesmíme zapomenout ani na zabezpečení terária, protože hadi se velmi rádi přisají na posuvná skla, poté je pohodlně odsunou a nás čeká jen pohled na prázdné terárium.

Teplota by se měla pohybovat od 22 - 28°C a to tak aby na jednom místě v teráriu byla teplota vyšší a na jiném nižší. Co se vlhkosti týče není třeba rosit denně, ale stačí jednou až dvakrát týdně. Pro udržení potřebné vlhkosti postačí, když miska s vodou bude umístěna pod žárovkou, která bude zároveň sloužit jako vytápění.

U těchto hadů je možné se časem pokusit i o úspěšné rozmnožení. K množení by samice měla měřit minimálně 100cm, ale protože se dá všeobecně had těžko měřit uvádí se pohlavní dospělost u guttát cca v 2,5 - 3 letech života. Vzhledem k tomu, že i v jejich domovině dochácí k střídání teplot je vhodnější k úspěšnějšímu páření nechat samici tzv. zazimovat. Jde o období kdy na 1 - 3 měsíce snížíme hadům teplotu a tím se mu téměř zastaví metabolismus a po odzimování je jedinec více nastimulován k páření.

POZOR Zimování má svá pravila. Více najdete v sekci Užitečné rady

Gravidita u guttát trvá cca 60 dní. Po této době snese užovka vejce. Při správné inkubaci, která by měla být při teplotě 28°C a dostatečné vlhkosti se po dalších 60 - 80 dnech vylíhnou mláďata, která jsou již soběstačná. Po prvním svleku můžeme začít krmit jednodeními holaty. Většinou s příjímáním potravy není problém. Pokud bude potravu několikrát odmítat musíme sami ručně hádka rozkrmit. Jak rozkrmit se dozvíte v sekci Užitečné rady